Hoppa till sidans innehåll

Skink-OL 2019 - Resultat

15 DEC 2019 21:29
I strålande sol och gnistrande snö avgjordes årets Skink-OL (eller det skulle kunnat varit - ett annat år). Skink-mästare blev Tuva Thörnqvist (Korta), Nina Eriksson (Mellan) och Niklas Wrane (Långa).
  • Skapad: 15 DEC 2019 21:29

Som tack för sina insatser fick skink-mästarna förutom varsin skinka också äran att arrangera nästa år. I övrigt fick några av de övriga deltagarna lite godsaker att sockra upp ett mulet december med.

Förutom nedan redovisas även tider och sedvanlig analys på Eventor:
https://eventor.orientering.se/Events/Show/28149

Korta      
         
Plac Namn Gissad tid Verklig tid Differens
1 Tuva Thörnqvist 34:10 40:58 6:48
2 Stina Martinelle 33:22 40:37 7:15
3 Signe Martinelle 33:22 40:39 7:17
4 Ebba Sahlstedt 17:10 27:13 10:03
5 Elin Almgren 37:27 27:18 10:09
6 Inger Andersson 41:03 30:17 10:46
7 Emma Norin 23:17 35:33 12:16
8 Hugo Hartley 60:00 72:40 12:40
9 Kristina Norin 24:50 37:34 12:44
10 Kristina Thimberg 30:00 43:16 13:16
11 Viola Swärdh Sjöquist 27:02 40:41 13:39
12 Emma Swärdh 27:05 41:03 13:58
13 Emma Martinelle 43:03 74:30 31:27
14 Lena Guterstam 42:04 74:33 32:29
15 Linus Öhrberg 28:00 62:17 34:17
16 Irma Sahlstedt 35:00 78:27 43:27
17 Ulf Hedberg 23:00 78:27 55:27
         
         
Mellan      
         
Plac Namn Gissad tid Verklig tid Differens
1 Nina Eriksson 45:00 45:17 0:17
2 Lisa Dahlstedt 70:00 71:13 1:13
3 Johanna Sahlstedt 38:00 36:24 1:36
4 Camilla Göstas 33:34 36:28 2:54
5 Lovisa Göstas Källman 40:00 37:01 2:59
6 Mårten Källman 54:03 50:58 3:05
7 Mattias Öhrberg 50:00 53:57 3:57
8 Alicia Björnberg 50:00 44:52 5:08
9 Kajsa Guterstam 35:00 41:21 6:21
10 Linda M 80:00 71:16 8:44
11 Emma Svidén 56:23 45:09 11:14
12 Erik Norin 43:10 31:20 12:10
13 Tommy Andersson 68:36 50:56 17:42
14 Cecilia Enbäck 68:00 86:40 18:40
15 Anders Clarhäll 72:00 51:02 20:58
16 Gunnar Hedin 60:00 36:38 23:22
17 Elmin Hovmöller 60:00 31:10 28:50
18 Anna L 105:00 62:04 42:56
         
         
Långa      
         
Plac Namn Gissad tid Verklig tid Differens
1 Niklas Wrane 52:20 46:08 6:12
2 Göran Thimberg 43:15 36:30 6:45
3 Markus Martinelle 40:23 32:16 8:07
3 Olle Thimberg 60:00 51:53 8:07
5 Oliver Lindblad-Petersen 55:02 39:29 15:33
6 Stefan Norin 62:48 43:33 19:15
7 Fredrik Glännefors 61:25 38:30 22:55
8 Viktor Davidsson 120:00 52:11 67:49
Skribent: Peter Andersson
Epost: This is a mailto link

EventorLogo_2

ALBY

Prova på orientering

Naturpasset

 

Utmärkt Förening

#soderssol

 

Postadress:
Söders-Tyresö
Box 94
13522 Tyresö

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info