Här kan både klubbmedlemmar och utomstående lämna meddelanden och frågor.
Kom även ihåg att hålla god ton och respektera varandra på Södernet. Detta gäller såklart även i den verkliga klubbverksamheten utanför datorn.
Eventuellt fixar jag någon form av kartträning av modellen halvlångt men alldeles för länge även nu på lördag men det hänger lite på visat intresset eftersom jag vet att en av dem jag brukar tvinga med har skaffat en bra ursäkt den här helgen. Om vi kör så är nog tanken 10:15 från Brakmarsparkeringen.
Tack Pär, du har mail.
Om jag lyckas fixa nen tjuvstart åt dig så finns det möjlighet att modifiera banan lite så att du springer en del av avslutningen i början och sedan med lite tur kan komma ifatt oss.
att försöka ändra starttiden nu. Med lite tur kan jag vara på plats lite tidigare så skulle ju du kunna tjuvstarta för du vill säkert ändå springa fortare. Jag är ju inte så morgonpigg själv men jag kan höra av mig när jag är klar att åka så får vi se om det blir lite tidigare. Jag kan behöva lite tid för att stoppa i linser och sådant i vilket fall som helst.
Jag menade förstås att det var en sen start för ett långpass och inget annat...
Det var mig en sen pass för gubbar på ett LP. Jag tänkte försöka vara med men måste nog bryta halvvägs om inte starttiden är förhandlingsbar.
Nu har jag börjat planera morgondagens pass och om ni tycker 12 km låter mycket så går det väldigt lätt att korta. För att det inte ska bli för trist så har jag knutit upp två andra lite trevligare kill ... ähhm ... gubbar. Yngre förmågor är välkomna så vi inte bara diskuterar hur mycket bättre allt var förr fast det egentligen bara var vi som var bättre förr ;-)
För oss som inte orkar tävla i morgon täkte jag slänga ihop ett litet låtsaslångpass (kort men länge) i morgon. Det blir väl kanske bortåt 12 km för den som kör hela och jag tänkte köra från Brakmarsparkeringen klockan 11. Om ni tror att ni kommer så kan ni ju skriva här under kvällen så kan jag fixa en karta men annars löser det sig säkert på något sätt ändå.
Fredrik trea i sitt H18-heat på SM, medel, idag:http://liveresultat.orientering.se/followfull.php?comp=12954&lang=sv#H18 Kval A Final i morgon. Hitta rätt via live.orientering.se
Sprid gärna bland era vänner som bor eller jobbar inne i stan att de numera kan köpa våra tre paket med Naturpasset inne på Alewalds i stan (Kungsgatan 32). Det här är ju ett smart sätt för dem att komma ut till Tyresö och hälsa på både er och de fina skogarna runt Tyresö. Det är många helger kvar innan kontrollerna tas in och som ni säkert redan vet är det gott om svamp i markerna.Hänvisa dem till sidan på FB:https://www.facebook.com/naturpassetityreso/photos/a.1268275686619079.1073741828